Asset Publisher Asset Publisher

Zabezpieczamy uprawy przed zwierzyną

Na uprawach leśnych i w młodnikach trwa zabezpieczanie drzewek przed szkodami od zwierzyny.

Jak co roku jesienią leśnicy z Nadleśnictwa Oleszyce przygotowują uprawy leśne do zimy. Na tym etapie nasza praca polega na ich zabezpieczeniu przed zwierzętami, które niestety potrafią zniszczyć wiele nowo zasadzonych drzew. Szkody wyrządzane przez zwierzynę to zgryzanie pączków i pędów oraz spałowanie przez sarny i jelenie, które powodują osłabienie, deformację pędu głównego, a nawet zamieranie sadzonek.

Aby uchronić młody las przed zwierzętami na podstawie długoletnich doświadczeń leśnicy opracowali skuteczne metody ochrony drzewek przed zwierzyną. Jedną z najpowszechniej stosowanych metod jest grodzenie upraw i młodników. Zastosowanie grodzenia jest najefektywniejszą metodą, ponieważ grodzi się całą powierzchnie i nie ma potrzeby zabezpieczania każdego drzewka. Od początku roku na w lasach Nadleśnictwa Oleszyce ogrodzono 44,67 ha upraw. Do tej pory wykorzystano prawie 2,5 km siatki ogrodzeniowej. Plan zakłada, że w 2017 roku ogrodzonych zostanie jeszcze 13 ha upraw leśnych.

Kolejną równie skuteczna metoda jest smarowanie drzewek specjalnymi substancjami zniechęcającymi jeleniowate do zainteresowania się drzewkiem – repelentami. Po posmarowaniu repelentem zwierzyna orientuje się, że drzewka nie są już tak smakowite i ich nie uszkadza. Substancją odstraszającą w repelencie jest przede wszystkim piasek, który do drzewka przykleja się na specjalnym lepiszczu – gęstej lepiącej się masie. Pracownicy zakładów usług leśnych nanoszą repelenty na pęd główny. Do końca tego roku planujemy zabezpieczyć repelentami drzewka przed spałowaniem na powierzchni ponad 11 ha oraz przed zgryzaniem na powierzchni 170 ha.

RM