Asset Publisher Asset Publisher

ZAJĘCIA EDUKACYJNE

Edukacja Leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest od 20 lat. Zapraszamy Was do Nadleśnictwa Oleszyce, by poznać las i naszą pracę.

Edukacja leśna traktowana jako objaśnienie życia lasu i zachodzących w nim ciągłych zmian towarzyszyła leśnikom niemal od początku, jednak oficjalnie od 2003 roku Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wprowadził  zarządzeniem „Kierunki rozwoju edukacji leśnej w Lasach Państwowych”. Dokument ten wyznacza ramy edukacji, na czym ma ona polegać, do kogo byś skierowana i gdzie należy ją realizować. Również na podstawie tego dokumentu, każde nadleśnictwo w Polsce ma obowiązek opracować program edukacji leśnej społeczeństwa. Obowiązuje 10 lat (tyle ile plan urządzania lasu), a przed zatwierdzeniem konsultowany jest z grupami odbiorców: przedstawicielami szkół, urzędów, instytucji kulturowych oraz lokalnej społeczności. Opracowanie takiego programu wyznacza szlaki prowadzonych działań i zajęć.

Obiekty edukacyjne

W Nadleśnictwie Oleszyce w 1999 roku powstała Zielona Klasa czyli plenerowe miejsce z drewnianymi ławkami i tablicami edukacyjnymi ułatwiającymi prowadzenie zajęć z zakresu gospodarki leśnej, zlokalizowane w leśnictwie szkółkarskim Kolonia. Utworzono również ścieżkę edukacyjną Na Laszce której trasa biegnie poprzez najpiękniejsze fragmenty naszych lasów, od ubogich borów poprzez żyzne lasy, aż do wilgotnych olsów. Wybierając tę ścieżkę trzeba przygotować się na marsz, trwający od trzech – czterech godzin, ponieważ dłuższa pętla ma ponad 6 km długości. Trasa krótsza z kolei to pętla o długości 3,5 km. Bez względu na wybór wariantu po zakończonej wycieczce wraca się do punktu wyjścia. Zajęcia przeprowadzane w takiej formie skierowane są zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dla dorosłych uczestników.

Edukacja prowadzona w obiektach terenowych przebiegają w sposób bardzo naturalny, a wiele treści które chcemy przekazać trafia do naszych odbiorców za pomocą zmysłów. W 2017 roku w leśnictwie Kolonia została utworzona Sala Edukacyjna, wyposażona w leśne eksponaty, dawne atrybuty leśnika, okazy preparowanych zwierząt (pochodzących z wypadków), gabloty z owadami, nasionami i wiele innych pomocy dydaktycznych. Obiekt ten jest dostosowany dla osób z niepełnosprawnością i z powodzeniem można przeprowadzać tutaj zajęcia dla zróżnicowanych grup. Okolice Sali Edukacyjnej oraz przejście do Zielonej Klasy również jest dostosowane dla osób poruszających się na wózkach. W tym leśnictwie utworzono również Ścieżkę Przyrodniczo – Historyczną, której długość wynosi 2,6 km, a czas jaki należy poświęcić na przejście całości to ok. 60 minut, jednak można to podzielić na omawiane tematy i wybrać jeden z trzech wariantów ścieżki: Trasa historyczna ścieżki o długości trasy 490 m i czasie przejścia 15 min., przedstawia takie zagadnienia jak: Las pamięci Leśników Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Linia Ribbentrop-Mołotow z fragmentami okopów z czasów II wojny światowej, Program restytucji cisa pospolitego na terenie RDLP w Krośnie, Plantacje choinkowe oraz Aleję Trzeciego Tysiąclecia. Produkcja Szkółkarska o długości trasy 600 m i czasie przejścia 20 min., całość tego etapu ścieżki poświęcona jest aspektom produkcji szkółkarskiej w leśnictwie Kolonia. Brane pod uwagę są tu różne typy produkcji szkółkarskiej takie jak: produkcja sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym, produkcja tradycyjna sadzonek w gruncie oraz produkcja w inspektach szkółkarskich. Edukacja leśna dla najmłodszych o długości trasy 200 m i czasie przejścia 10 min., gdzie większość czasu spędzamy w Zielonej Klasie, gdzie znajdują się tablice edukacyjne przedstawiające szeroką gamę zagadnień związanych z edukacją leśną. Wiata Edukacyjna w leśnictwie Zabiała wraz z punktem edukacyjnym Pszczoły Wracają do Lasu, usytułowaną w lesie, w sąsiedztwie leśniczówki i w miejscu gdzie wyruszyć można nie tylko pieszo do lasu, ale również rowerem, ponieważ wiele szlaków na terenie Nadleśnictwa Oleszyce jest idealnych do tego celu.

Zachęcamy do skorzystania z prowadzonych przez Nadleśnictwo zajęć edukacyjnych.

 

Zapraszamy do kontaktu oleszyce@krosno.lasy.gov.pl

1. Zgłoszenie zajęć edukacyjnych (word)

2. Zgłoszenie zajęć edukacyjnych (pdf)