Lista aktualności Lista aktualności

XII Pielgrzymka Leśników do Sanktuarium Madonny z Puszczy

W niedzielę, 21 maja, do stóp Madonny z Puszczy przybyli leśnicy z terenu RDLP w Krośnie.

Jest Ona bliska sercu każdego z nich, bo taka ,,pachnąca świerkami i cała   w wiewiórkach" (ks. Jan Twardowski).

Uroczystej mszy św. koncelebrowanej w V rocznicę koronacji wizerunku NMP przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Wątroba z udziałem duszpasterza leśników ks. Ryszarda Madeja - kustosza Sanktuarium i proboszcza parafii Ostrowy Tuszowskie.

Pielgrzymi modlili się w intencji Lasów Polskich, leśników i ludzi związanych  z lasem, powierzając Madonnie swe troski, ufając że przyjdzie im z pomocą i otoczy opieką wszystkie leśne rodziny.

W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy inspekcji Lasów Państwowych, RDLP oraz Nadleśnictw, poczty sztandarowe, zakłady usług leśnych, członkowie rodzin leśnych sympatycy leśnictwa, a także wiele innych osób dla których las to miejsce pracy  i pasja.

Uroczystości uświetnił Zespół Sygnalistów Leśnych działający przy RDLP w Krośnie oraz Zespół Muzyki Dawnej „Hortus Musicus".

Po mszy św. Pani Grażyna Zagrobelna Dyrektor RDLP w Krośnie zawierzyła Madonnie z Puszczy  Lasy Polskie, emerytów, rencistów  i pracowników Lasów Państwowych.

Słowo do zebranych leśników i gości skierował również: prof. Jan Szyszko, Minister Środowiska i dr Konrad Tomaszewski, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, a zaprezentował je Dziekan Duszpasterzy Leśników ks. Wiktor Ojrzyński.

Na zakończenie wszyscy pielgrzymi i cała brać leśna spotkała się na wspólnym poczęstunku w Domu Pielgrzyma w Ostrowach Tuszowskich.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Historia obrazu Madonny z Puszczy

 „Wśród lasów z dala od głównych dróg, w Ostrowach Tuszowskich znajduje się mały wiejski kościółek, a w nim łaskami słynący obraz Matki Bożej. Tradycja podaje, że obok kościółka (dziś w stawie w ogrodzie parafialnym) bije źródło wskazane przez Maryję, któremu przypisuje się moc uzdrowień, szczególnie w chorobach oczu. Dlatego wierni przybywali tu, czasem z odległych stron, by szukać ratunku u Matki i jej Syna. Ślady kultu Madonny z Puszczy sięgają odległej przeszłości. Nie wszystko było dokumentowane, ale żywa wiara ludu i przekaz tradycji wciąż gromadzi wiernych do modlitwy i szukania pomocy u Matki, która trzymając w ramionach swego syna Jezusa Chrystusa wyprasza łaski i wsparcie dla stroskanych i chorych" – w tych słowach przed laty bp Edward Białogłowski mówił   o niezwykłej Madonnie z Puszczy.  

 Z początkami kultu Maryi w tym sanktuarium wiążą się dwie legendy spisane przez ks. Dominika Litwińskiego, proboszcza w latach 1934-69. Pierwsza z nich mówi o okolicznościach powstania kościoła. Zmęczonemu polowaniem rycerzowi miała objawić się Matka Boża i przekazać swą wolę: „Przybyłam tu z Włoch i tu zbudujesz mi kościół". Druga dotyczy źródła wypływającego w pobliżu świątyni. Według niej, polujący w niedzielę rycerz stracił wzrok, kiedy krew zabitego jelenia oblała mu oczy. Żałując za grzech, prosił Matkę Bożą o ratunek. Usłyszał wtedy głos: „Wygrzeb w piasku dołek i obmyj się wodą, która z niego wypłynie". Po obmyciu oczu wodą rycerz odzyskał wzrok.

Łaskami słynący wizerunek Madonny z Puszczy jest kopią cudownego obrazu Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Wizerunek Matki Bożej powstał w 1630 r., o czym świadczy data umieszczona na obrazie. Według tradycji, obraz miał być darem królewskim związanym z konsekracją świątyni.

Ta niezwykła obecność Matki Bożej w Ostrowach Tuszowskich sięga XVII wieku. „Księga łask i wotów", odnotowuje bardzo wiele rozmaitych znaków działania Matki Bożej w życiu parafian i wielu pielgrzymów.

19 maja 2012 r., diecezja rzeszowska przeżywała koronację łaskami słynącego wizerunku Madonny z Puszczy. Uroczystościom przewodniczył ówczesny ordynariusz diecezji bp Kazimierz Górny, a w uroczystościach koronacji obrazu wzięło udział ponad pięć tysięcy osób. W tym roku mija pięć lat od tego wielkiego wydarzenia.

Tekst:  Dorota Cozac