Lista aktualności Lista aktualności

Odsłonięcie pomnika Adama Loreta w Jaśle

W parku miejskim w Jaśle został odsłonięty pomnik Adama Loreta – pierwszego dyrektora Lasów Państwowych

W dniu 11 maja 2015r. w parku miejskim w Jaśle został odsłonięty pomnik z popiersiem Adama Loreta - jaślanina, pierwszego naczelnego dyrektora Lasów Państwowych.   Pierwsze tego typu upamiętnienie wybitnego i zasłużonego leśnika II Rzeczypospolitej powstało z inicjatywy i staraniem społecznego komitetu złożonego z przedstawicieli samorządu Jasła, leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddział w Krośnie.

Obelisk to piaskowcowa kolumna z popiersiem odlanym z brązu. Autorem dzieła jest artysta rzeźbiarz Grzegorz Tomkowicz.

Adam Loret urodził się w 1884 r. w Jaśle. Po ukończeniu jasielskiego gimnazjum, studiował leśnictwo w Wyższej Szkole Lasowej we Lwowie i w Tharandcie w Saksonii. Po studiach podjął pracę w lasach majątku Branickich w Suchej niedaleko Żywca, a w niepodległej Polsce przeszedł do tworzącej się administracji Lasów Państwowych. W 1925 r. został dyrektorem warszawskiej Dyrekcji LP, a w 1934 r. – pierwszym dyrektorem naczelnym Lasów Państwowych.

Jego zasługą było utworzenie od podstaw struktur zarządzania państwowym majątkiem leśnym i przeprowadzenie pierwszej inwentaryzacji zasobów leśnych kraju. Wprowadził limity pozyskania drewna w zależności przyrostu, czym przyczynił się do ochrony zasobów leśnych Polski.

Był współtwórcą zasad zarządzania lasami państwowymi, które wprowadzało wyodrębnienie administracji lasów państwowych z Ministerstwa Rolnictwa i oparcie jej funkcjonowania na zasadach samodzielności gospodarczej i tym samym wyodrębnieniem budżetu lasów państwowych z budżetu państwa.

Doprowadził do likwidacji systemu koncesji na eksploatację zasobów drzewnych  wydanych  tuż po uzyskaniu niepodległości dla zagranicznych przedsiębiorstw drzewnych na eksploatację polskich lasów. Współorganizował nowoczesny przemysł drzewny, był m.in. twórcą PAGEDU. Wdrożył w praktyce koncepcję samowystarczalności ekonomicznej polskich Lasów Państwowych. Był inicjatorem i twórcą Instytutu Badawczego Leśnictwa. Był wizjonerem leśnictwa – jego formułowane wówczas tezy, pozostają aktualne do dzisiaj .

W obliczu zagrożenia zewnętrznego zorganizował cykle szkoleń pod nazwą Przysposobienia Wojskowego Leśników.

Został rozstrzelany trybem katyńskim przez Sowieckie Wojska w 1940r. Miejsce jego pochówku do dzisiaj nie jest znane.

W uroczystości wzięło udział około 100 leśników z Podkarpacia oraz mieszkańcy Jasła. Uroczystości zaszczycili: Adam Wasiak - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, prof. Andrzej Grzywacz - przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego, senator Alicja Zając i poseł Bogdan Rzońca,

Równolegle z uroczystościami w parku odbywał się piknik z Lasami Państwowymi, gdzie prezentowano faunę podkarpackich lasów oraz rozdawano sadzonki dębu pod przesłaniem: 650 dębów od leśników na 650-lecie Jasła.

W uroczystości uczestniczyła delegacja leśników z Oleszyc.